Christafari to chrześcijański zespół grający muzykę reggae, założony w 1990 roku. Grupa skupia się wokół pastora Marka Mohra. Przed ukończeniem 17 roku życia Mohr był rastafarianem. Własny zespół założył z myślą o promocji chrześcijaństwa, szczególnie wśród rastafarian. Mając na koncie ponad pół miliona sprzedanych płyt na całym świecie, Christafari jest jednym z chrześcijańskich, najbardziej rozchwytywanych zespołów grających gospel-reggae.
Po dwóch dekadach grupa przeżyła przełom, kiedy w 2013 roku wydała album “Reggae Worship: A Roots Revival”. Krążek szybko stał się hitem w rankingu Billboarda.
Prezentację muzyczna płyty „Soulfire” miała miejsce w czwartek, 24 VII 2014r. o godz. 11.0 i 20.00.
Christafari jest pionierem w swoim gatunku. Nigdy przedtem żaden chrześcijański zespół nie odniósł takiego sukcesu grając reggae. Nazywają siebie muzykarianami, używając unikatowego połączenia tradycyjnego i dancehallowego reggae, aby bez żadnych kompromisów głosić przesłanie nadziei i zbawienia zagubionemu pokoleniu.
Christafari został założony w 1990 roku przez piosenkarza i głównego wokalistę Marka Mohra. Lider grupy dorastał w chrześcijańskiej rodzinie, jednak do 17 roku życia stronił od Boga, popadł w alkohol i narkotyki. W dniu swoich 18-tych urodzin, na obozie młodzieżowym doświadczył niepodważalnego spotkania z Bogiem. Powierzył swoje życie Jezusowi i dokonał, jak dzisiaj to dzisiaj określa „kroku wolności” ku wyjściu z nałogów. Za główny punkt swojego powołania uważa pomoc ludziom w wydostaniu się z tych samych tarapatów, w których on sam niegdyś tkwił. W pewnym momencie poczuł, że Bóg prowadzi go do tego, żeby założył pierwszy w Ameryce band reggae-gospelowy, występując tym samym przeciwko pogańskim kultom i narkotykom. Muzyka, oparta na tradycyjnych dźwiękach reggae miała wskazywać zagubionym drogę do światła. Dwa tygodnie od tego wydarzeniu raczkujący zespół po raz pierwszy wystąpił na obozie talentów.
– Chociaż nazwa Christafari może brzmieć jak gra słów, to w biblijnej grece była zarezerwowana dla grupy ludzi reprezentujących Chrystusa – tak tłumaczy nazewnictwo Mohr – Najlepszą radą, jaką kiedykolwiek dostałem, było to, żebym poszedł do szkoły biblijnej, żebym miał teologiczne i doktrynalne podstawy – dodaje.
W trakcie studiów Mark rozwijał zespół. Pisał piosenki, wydał w tym czasie trzy albumy z których jeden – “Valley of Decision” – stał się najlepiej sprzedającym albumem w historii gatunku.
W 1999 roku Mak odłączył się od Gotee Records, firmy fonograficznej z którą współpracował i założył własną firmę nagraniową – Lion od Zion Entertainment, z przesłaniem: zdobywać świat przez muzykę. Firma Mohra na przestrzeni lat wydała ponad 50 albumów i prowadzi największy na świecie sklep internetowy z muzyką gospel-reggae i inną.
Zespół bardzo szybko zdobył popularność. Podczas pierwszego większego tournee w 1995 roku, zagrał w 45 miastach i występował przed ćwierć-milionową publicznością. Muzycy występowali m.in. na schodach Capitolu w Waszyngtonie przed półmilionową publicznością w 1996 i na balu prezydenckim w 1997. Grali też na głównym amfiteatrze podczas otwarcia igrzysk olimpijskich w Atlancie i Salt Lake City. Obecnie band gra około setki koncertów rocznie, średnio w 20 krajach.
Teksty piosenek Christafari są bardzo charakterystyczne. Zachęcają do wyjścia z nałogów, wskazują na Jezusa i niosą przesłanie ewangelii. Muzycznie grupa wykorzystuje tradycyjne brzmienia reggae, hip-hopu, dub i nowoczesnego dancehallu, wzbogacone przez trąbki i harmonijki.
Grupa nie ma stałej liczby członków. Jest tu duża rotacja, choć część gra w Christafari niemal od samego początku.
Lider – Mark Mohr jest obecnie producentem, głównym wokalistą i liderem grupy. Tworzy też teksty. Urodził się w Los Angeles, zaangażował się w reggae podczas podróży na Jamajkę jako 15 -latek. Przyznaje, że oprócz muzykowania uwielbia chodzić na randki ze swoja żoną Avion podczas których zajadają się etiopskimi przysmakami. Skończył szkołę biblijną i jest też pastorem.
Jego żona – Avion Blackman-Mohr, śpiewa razem z nim w zespole. Pochodzi z San Fernando, ale ma indyjskie korzenie. Dorastała w licznej rodzinie – ma łącznie 24 braci i sióstr- wszyscy są muzykami. Przyjęła Jezusa kiedy miała 14 lat.
Oprócz niej w zespole śpiewa Makamae Auwae, pochodząca z Maui. Mówi płynnie po hawajsku. Nazywana jest cudownym dzieckiem – urodziła się 2 miesiące przed terminem z wadą rozwojową – jej jelita wystawały z ciała przez przewód pępkowy. Lekarze nie dawali jej szans na przeżycie. Po urodzeniu wylądowała od razu na stole operacyjnym. Dzisiaj na brzuchu nosi bliznę, którą określa jako oznakę zakończenia problemów zdrowotnych. Kiedy miała 8 lat w kościele przy ołtarzu postanowiła, że chce uwielbiać Boga swoim głosem. Wygrała od tamtego czasu wiele konkursów wokalnych. Miała też okazję wygrać amerykańskiego Idola, ale odpadła bo powiedziała, że śpiewać chce tylko dla Jezusa.
Główny gitarzysta grupy – Obie Zachary Obien urodził się na Filipinach. Po raz pierwszy zagrał na gitarze, kiedy miał 10 lat. Dorastał grając bluesa i jazz. Uczył się m.in. od Raya Charlesa, legendy z Guns’n’Roses. Jego matka była filipińską modelką i królową piękności, a ojciec – wokalistą w zespole, który jeździł po całym świecie i głosił ewangelię. Poznał Jezusa na obozie przygotowanym przez Armię Zbawienia. Przeżył duchową rewolucję – od pustej religijności po intymną relację z Bogiem. Studiuje obecnie w tej samej szkole biblijnej, co Mohr i jest pastorem asystującym w Miejskim Kościele w Anaheim w Californii. Jest też fotografem i filmowcem. Dla zespołu kręci teledyski.
Na perkusji obok niego gra Solomon Jabby, z Florydy. Naprawdę nazywa się Peyton Ritter, a Solomoin Jabby to jego pseudonim z czasów szkolnych. Usłsuzał o Jezusie mając 13 lat, ale oddał mu swoje życie dopiero po 7 latach. W wieku 14 lat po raz pierwszy usłyszał muzykę Marleya i to go pochłonęło. Zaczęła się jego pasja dla reggae. Do Christafari przyłączył się w 2005 roku, zaimponował liderowi grupy swoim talentem. Wydał 6 solowych albumów w ciągu 12 lat.
Justin Nalimu gra w zespole na keybordzie. Pochodzi z Hawajów i jest całkowicie niewidomy. To jednak nie ogranicza jego życia w żaden sposób. Przyznaje, że może robić nawet więcej rzeczy, niż ludzie, którzy widzą. Poznał Jezusa w 2007 roku, a w 2008 był na koncercie Christafari i zapragnął grać z nimi. Dołączył dopiero w 2011 kiedy Mark wypożyczył od niego keyboard i został oczarowany jego umiejętnościami.
Na perkusji gra też Tyrone Rudulph, pochodzący z rodziny muzyków, z San Jose. Jego brat Zach grał na basie dla Christafari 6 lat przed tym, jak Tyrone dołączył do grupy. Dopiero po studiach w wieku 23 lat na poważnie zaczął naśladować Jezusa. Przez ostanie 11 lat pracował z dziećmi specjalnej troski.
Zespól uzupełnia Jacquie Gaviria, grająca na saksofonie, pochodząca z Bogoty z Columbii. Dorastała jako katoliczka, ale tak naprawdę nie znała Boga. Narodziła się na nowo mając 14 lat, kiedy jej rodzina zaczęła uczęszczać do protestanckiego kościoła. Kiedy miała 16 lat zaczęła słuchać reggae. W zespole poznała swojego męża Solomona Jabby.
Płyta „Soulfire” jest ich drugim krążkiem. Do 2013 roku nagrali 18 albumów.
Soulfire pochodzi z roku 1995 i została wydana nakładem Lion of Zion Entertainment
Na płycie:
Listening – 4:33
Thanks And Praise (Interlude) – 0:11
Selah – 5:17
Christafari – 5:04
Soulfire – 4:05
Inside Burning – 4:01
Niyabinghi (Interlude) – 0:13
Sitting And Watching (Fly Away) – 5:16
Give A Little One Love – 4:50
Uhuru (Interlude) – 0:15
Come Children – 5:30
Spirit Cry – 4:33
Dj Intro – 0:56
Boomerang – 3:42
Wha? (Interlude) – 0:10
Crucified – 5:01
opr. Monika Jędrzejewska