Czy przebaczenie ma granice i zawsze jest możliwe? Bardzo trudno jest wybaczyć, ale jako naśladowcy Chrystusa idziemy za Jego przykładem miłości przezwyciężając nienawiść. Przebaczenie może przynieść pokój i życie tam, gdzie panuje cierpienie i śmierć.
Czy przebaczenie zawsze jest możliwe? Czy istnieją jakieś sytuacje, w których przebaczenie staje się niemożliwe? Czy to jedna z nich? Czy grzechy umierającego, wyraźnie skruszonego zbrodniarza mogą zostać wybaczone? Czy umierający esesman, który uczestniczył w okrucieństwach Holokaustu, może znaleźć przebaczenie u Boga? I prowokująco: czy może uzyskać przebaczenie od ludzi?
Spis treści
1. Przebaczać, …ale czy zawsze
2. Historia Szymona Wiesenthala
3. Czy przebaczenie jest zawsze możliwe?
4. Przebaczenie- istota chrześcijańskiej Ewangelii
5. Przebaczenie – koszt uczniostwa
6. Czym jest łaska?
Modlitwa przebaczenia
Dane o książce:
Autor: Brian Zahnd
Liczba stron: 41
Wydawca: Wydawnictwo CLC
Fragment
Uznałem, że interesujące będzie zapytać osoby nie będące chrześcijanami o to, czego nauczał Jezus. Niemal wszyscy bez wyjątku wspominają, że Jezus uczył, byśmy kochali swych nieprzyjaciół. Wśród niewierzących Jezus zdaje się być znany z uczenia swych naśladowców powinności miłowania ich wrogów. Ale kiedy chrześcijan pytam o to, czego nauczał Jezus, bardzo rzadko wspominają o tym przykazaniu. Jednak myślę, że intuicja niechrześcijan jest poprawna – Jezusowe podkreślanie miłowania nieprzyjaciół stanowi rdzeń Jego nauczania i szczególnie uwidacznia się w Kazaniu na Górze (Ewangelia Mateusza 5:1-7:28 i Ewangelia Łukasza 6:17-49).
Przykazanie to tak zapada w pamięć, ponieważ jest radykalne. Ale przykazanie miłowania naszych nieprzyjaciół to przykazanie, które my, naśladowcy Chrystusa próbujemy omijać, bo trudno je zastosować. Jednak to chrześcijaństwo Kazania na Górze jest właśnie tym rodzajem chrześcijaństwa, które może zmienić świat.
Miłość, wzorem Chrystusa przyjmująca na siebie uderzenie i odpowiadająca przebaczeniem, to jedyna prawdziwa nadzieja, jaką ten świat ma na rzeczywistą przemianę. Odpowiadanie nienawiścią na nienawiść wpisuje się w status quo i tylko gwarantuje, że nienawiść zwycięży – to zachowa świat takim, jakim jest.
Zwykliśmy myśleć, że nasza nienawiść do nieprzyjaciół jest usprawiedliwiona, ponieważ możemy wskazać ich oczywiste przestępstwa i stosować logikę: gdybyśmy to my zamiast nich posiadali władzę, sprawy wyglądałyby inaczej.
Ale historia mówi co innego: nienawiść, nieważne jak bardzo uzasadniona, jedynie napędza nieskończoną spiralę nienawiści. Nic tak naprawdę się nie zmienia, tylko granice na mapach są wyznaczane w inny sposób. Poznajcie nowego szefa, takiego samego jak ten stary. Chrześcijaństwo ma światu do zaoferowania coś więcej niż zemstę z odzysku.