NieboPrzedstawiamy wybrane reportaże i wywiady, jakie wyemitujemy w kwietniu i maju 2024 roku.

Będą to m.in.: „Z rozsypanej układanki” (Po kolejnej bójce z ojcem postanowił, że skończy z życiem.), „Bramy nieba, płomienie piekła” (To spektakl teatralny, wystawiany na świecie od roku 1979. Powstał w Kanadzie w dość niezwykłych okolicznościach.), „W dobrych rękach te klucze” (Ma on wyjątkowe podejście do starych kościołów.), „Wszystkie moje ocalenia„, (Ukraińska niania przekupiła strażników i wyprowadziła czteroletnią Renatkę z łódzkiego getta.), „Jak jo dorosnę, to takim będę„, (Zabiera słuchaczy w niezwykłą podróż do świata przecież nie tak odległego…).

Z rozsypanej układanki

Po kolejnej bójce z ojcem postanowił, że skończy z życiem. Jednak fizyczne i emocjonalne wycieńczenie sprawiło iż zasnął. Gdy się obudził zaczęło się nowe życie.

Emisja: cz. I 2 a cz. II 9 kwietnia  (+ powtórki).

Autorzy: Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak

Bramy nieba, płomienie piekła

„Bramy nieba i płomienie piekła” to spektakl teatralny, wystawiany na świecie od roku 1979. Powstał w Kanadzie w dość niezwykłych okolicznościach. Duchowny z pewnego kościoła poprosił młodzież, by za miesiąc poprowadziła wieczorne nabożeństwo. Ktoś z młodych ludzi przypomniał sobie o wędrownym kaznodziei – Indianinie, który wiele lat wcześniej podróżował swoim wozem po miastach i wioskach i głosił kazania. On mówił na jakiś temat, a jego rodzina przedstawiała to za pomocą inscenizacji. Jednym z tematów było właśnie niebo i piekło. Pamiętając o tym, ówczesny lider młodzieży, Rudolf Krulik, napisał scenariusz, młodzież zjadła niezliczoną ilość czekolad, by ze srebrnych papierków zrobić folię nieba, i tak wystawiono pierwsze przedstawienie. Rezultat tej inscenizacji przekroczył najśmielsze oczekiwania. Tego wieczoru tak wielu ludzi zadeklarowało chęć modlitwy i zmiany swojego życia, że pojawiły się zaproszenia do okolicznych kościołów. Kiedy nie było już możliwe, by młodzież tyle podróżowała, Rudolf Krulik z żoną i małżeństwo Grubb, zdecydowali poświęcić się wyłącznie tej sprawie. Zmieniono też formułę spektaklu i zamiast podróżującej grupy aktorów, szkolono grupy ochotników z lokalnych wspólnot. Tak narodziła się misja Reality Outreach Ministries, znana w Polsce jako „Bramy nieba i płomienie piekła”. W reportażu przysłuchując się próbom do spektaklu, poznajemy historię i zasady działania polskiej edycji tego niezwykłego projektu.

Emisja: cz. I 16 a cz. II 23 marca (+ powtórki).

Autorzy: Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak

W dobrych rękach te klucze

Pan Andrzej Moiczek jest kościelnym w parafii Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Cieszynie. Początki tamtejszego Kościoła Jezusowego sięgają początków XVIII wieku. Osoby w nim zatrudniane były zawsze starannie wybierane. Bliscy i współpracownicy pana Andrzeja twierdzą, że ma on wyjątkowe podejście do starych kościołów, a kilka z nich darzy szczególną miłością. Skąd i dlaczego u niego taka pasja do tych miejsc?

Emisja: cz. I 30 kwietnia a cz. II 7 maja (+ powtórki).

Autorzy: Henryk Dedo i Magdalena Balcerak

Wszystkie moje ocalenia

Ukraińska niania przekupiła strażników i wyprowadziła czteroletnią Renatkę z łódzkiego getta. Na prośbę rodziców, chrzci dziewczynkę w kościele katolickim i przyjmuje ją jako swoje dziecko. Na chrzcie Renatka otrzymała nowe imię – Irena i nazwisko swojej niani – Gromiak. Niania kochała Irenkę jak swoje dziecko, dbała i chroniła jej tożsamości przez całe swoje życie. Po latach Irena odkrywa mroczną tajemnicę, którą skrywała niania.

Emisja: cz. I 14 a cz. II 21 maja (+ powtórki).

Autorzy: Henryk Dedo Waldemar Kasperczak

Jak jo dorosnę, to takim będę

Bohater naszego reportażu „Kowal cudzego szczęścia” (Grand Prix w konkursie KRRiT 2015), dzięki umiejętności opowiadania historii w sposób zabawny i wzruszający zarazem, po raz kolejny zabiera słuchaczy w niezwykłą podróż do świata przecież nie tak odległego…

Emisja: cz. I 28  maja , cz. II 4, cz. III 11 i cz. IV 18 czerwca (+ powtórki).

Autorzy: Henryk Dedo Waldemar Kasperczak