Przedstawiamy wybrane reportaże i wywiady, jakie wyemitujemy w kwietniu i maju 2025.
Będą to m.in.: „Kościół Łaski” (Pojechaliśmy tam z mikrofonem, aby poznać jego burzliwą historię.), Los afgańskiej kobiety (Zejna jest 29 letnią Afganką. Przybyła do Polski w 2021 roku), Spotkać Boga na scenie (Łączy ich nie tylko pasja i miłość do sztuki teatralnej), WiNna nie WiNna (wkrótce na UB zostaje skazana na karę śmierci), Wybrani. The Chosen (światowy hit filmowy) czy Afryka skradła moje serce (Łucja postanawia zaangażować się w wybudowanie studni).
Kościół Łaski
Kościół Jezusowy w Cieszynie, to największy Ewangelicki Kościół w Polsce i w środkowo-wschodniej Europie. Kamień węgielny pod jego budowę położono 13 października 1710 roku. Pojechaliśmy tam z mikrofonem, aby poznać jego burzliwą historię opowiedzianą nie tylko przez ludzi, bowiem bohaterami tej opowieści są również drzwi kościoła, ławki, organy, schody, dzwon kościelny i żywe kamienie, z których kościół ten jest zbudowany.
Emisja: cz.I 25 marca a cz.II 1 kwietnia o godz. 13.00 i 19.30 (+ powtórki).
Autorzy: Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak
Spotkać Boga na scenie
Łączy ich nie tylko pasja i miłość do sztuki teatralnej, ale coś więcej – miłość do ludzi i do Boga. Dlatego zjeżdżają się z całej Polski na wspólne próby, a potem ruszają w trasę z pasyjnym przedstawieniem. Taki to teatr.
Emisja: cz.I 8 a cz.II 15 kwietnia o godz. 13.00 i 19.30 (+ powtórki).
Autorzy: Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak
Los afgańskiej kobiety
Zejna jest 29 letnią Afganką. Przybyła do Polski w 2021 roku kiedy to po 20 latach obecności w Kabulu, żołnierze amerykańscy opuszczają go, a talibowie przejmują kontrolę nad krajem i obalają Islamską Republikę, ogłaszając 31 sierpnia 2021 r. „pełną niepodległość” odtworzonego przez nich Islamskiego Emiratu Afganistanu.
Zejna wspomina Kabul – jak wyglądał w czasie dwudziestoletniego trwania Republiki i jak wiele ona i jej rówieśnicy mogli w tym czasie osiągnąć. Nastanie państwa Talibów wszystko zaprzepaściło, a wielu ludzi nie chcąc żyć w kraju terroru, który Zejna pamiętała też z czasów kiedy była małą dziewczynką, uciekło z niego. Zejna wraz z rodziną również.
Jak wygląda życie młodej Afganki, żyjącej w Polsce, której nie jest obojętne to, co dzieje się z ludźmi w jej kraju…
Emisja: 22 kwietnia o godz. 13.00 i 19.30 (+ powtórki).
Autorzy: Henryk Dedo, Magdalena Balcerak
WiNna nie WiNna
Stanisław Rachwał po wyjściu z obozu w Auschwitz-Birkenau w 1945 nawiązuje kontakt z organizacją WIN (Wolność i Niepodległość). Zadenuncjowana wkrótce na UB zostaje skazana na karę śmierci. W krakowskim więzieniu na Montelupich przeżywa spotkanie, o jakim marzyła w obozie.
Grand Prix „Biała Kobra” na XVIII Festiwalu w Łodzi „Człowiek w Zagrożeniu”. Reportaż ten powstał w ramach stypendium, im. Jacka Stwory, którego fundatorem jest Prezes Polskiego Radia SA.
Prix Italia 2011
Emisja: cz.I 29 kwietnia a cz.II 6 maja o godz. 13.00 i 19.30 (+ powtórki).
Autorzy: Patrycja Gruszyńska-Ruman, Waldemar Kasperczyk
Wybrani. The Chosen
– to światowy hit filmowy, który zebrał miliony fanów na całym świecie. To pierwszy wielosezonowy serial o życiu Jezusa Chrystusa. Pokazuje on Ewangelię oczami osób, które znały Jezusa osobiście.
Wygląda na to, że serial The Chosen jest największym projektem medialnym wszechczasów finansowanym przez światową społeczność. Do tej pory przetłumaczono go na 56 języków, a z liczbą 423 000 000 wyświetleń, konsekwentnie utrzymuje się on w rankingu 50 najlepszych aplikacji streamingowych.
Czwarty sezon Serialu The Chosen miał również swoją premierę w Polsce. Premierę tę uświetnili swoją obecnością aktorzy Jonathan Romie i Elizabeth Tabish.
Oto fragmenty z tego wydarzenia.
Emisja: cz.I 13 a cz.II 20 maja o godz. 13.00 i 19.30 (+ powtórki).
Relację przygotowali Henryk Dedo i Magda Balcerak.
Afryka skradła moje serce
Pierwsza wizyta w Afryce, w wiosce Masajów tak bardzo porusza serce Łucji, że postanawia zaangażować się w wybudowanie studni dla jej mieszkańców. Trudności projektu nie tylko jej nie zniechęciły, ale wręcz uświadomiły, jaki ma potencjał aby pomagać tym ludziom. I tak, Łucja wraz z grupą przyjaciół zakłada fundację: „Heaven for Africa”, która wspiera Masajów z Tanzanii, z okolic Handeni. Pozytywny efekt tych działań widoczny jest nie tylko w życiu Masajów, ale przede wszystkim w życiu Łucji.
Emisja: cz.I 27 maja a cz.II 3 czerwca o godz. 13.00 i 19.30 (+ powtórki).
Autorzy: Henryk Dedo, Magdalena Balcerak