Przedstawiamy wybrane reportaże i wywiady, jakie wyemitujemy w grudniu 2024 roku i styczniu 2025.
Będą to m.in.: „Historia przyszłości” (Zawalczyć o dobrą przyszłość Polski i Ukrainy.), „Wiem po co tu jestem” (Jak Ewangelia potrafi łączyć ludzi i ich różne światy.), „Narodziny Syna” (Bohaterem audycji jest Herod.), „Lekcja polskiego” (Prowadzi naukę języka polskiego wśród uchodźców. Jak wyglądają lekcje i czego oprócz języka próbuje nauczyć).
Historia przyszłości
Henryk Skrzypkowski, pastor Kościoła Chrześcijan Baptystów z Chełma, wspólnie z młodzieżą stworzyli projekt: „Być Człowiekiem. Historia przyszłości”, który uzyskał akceptację Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Młodzi Ukraińcy i Polacy spotykają się tydzień w Polsce i tydzień na Ukrainie po to, aby porozmawiać o najtrudniejszych momentach w naszej wspólnej historii: o rzezi wołyńskiej oraz wysiedleniu Ukraińców w ramach „Akcji Wisła”. Wspólnie porządkują miejsca pamięci, sprzątają zapomniane cmentarze ukraińskie w Polsce i polskie na Ukrainie, ale przede wszystkim rozmawiają z tymi, którzy są naocznymi świadkami tych dramatycznych wydarzeń. Wszystko po to, by zawalczyć o dobrą przyszłość Polski i Ukrainy, wolną od nienawiści i wzajemnych pretensji. Dzisiejsza audycja, to zapis spotkania ze starszymi ludźmi z Kościoła Chrześcijan Baptystów z Włodzimierza Wołyńskiego i Łucka.
Emisja: 3 grudnia o godz. 13.00 i 19.30 (+ powtórki).
Autorzy: Henryk Dedo i Magdalena Balcerak
Wiem po co tu jestem
Bohaterką reportażu jest ponad 90-letnia Rut Kowalczuk, która pochodzi spod Lwowa, a od 60 lat mieszka we Wrocławiu. Jest założycielką i pierwszym dyrektorem Wrocławskiej Szkoły Językowej przy Kościele Chrześcijan Baptystów. Pracowała również przez wiele lat we wrocławskim oddziale Trans World Radio, a także była jedną z tłumaczek komentarzy do ksiąg Nowego Testamentu autorstwa Williama Barclaya. Rut w uroczy sposób wprowadza słuchacza w świat wielu kultur, wielu narodowości i wielu religii, który towarzyszył jej przez całe życie. Jest zafascynowana tym, jak Ewangelia potrafi łączyć ludzi i ich różne światy.
Emisja: cz. I 10 a cz. II 17 grudnia o godz. 13.00 i 19.30 (+ powtórki).
Autorzy: Henryk Dedo i Magdalena Balcerak
Narodziny Syna
… to cykl mini słuchowisk opisujących wydarzenia Nocy Betlejemskiej widziane oczami różnych postaci – Marii, Józefa, Elżbiety, Zachariasza, pasterzy etc.
Bohaterem dzisiejszej audycji jest Herod.
Herod Wielki pod koniec 40 roku p.n.e. decyzją senatu rzymskiego został mianowany królem Judei. Sprawny władca i zarządca, znany z zainicjowania budowy wielu monumentalnych budowli (m.in. port w Cezarei, Twierdza Antonia widoczna z Via Dolorosa oraz rozbudowa Drugiej Świątyni w Jeruzalem). Jednakże Herod miał i drugie oblicze. Okazał się tyranem, który dopuścił się wielu mordów poszukując rzeczywistych lub domniemanych spisków mogących pozbawić go władzy, m.in. zamordował swojego pierworodnego syna Antypatra (z pierwszej żony Doris). Zabił też jedną ze swoich żon oraz jej synów, brata i matkę, którą wydał na śmierć głodową w więzieniu.
W Ewangelii wg. św. Mateusza został przedstawiony jako tyran pragnący zgładzić Jezusa oraz inicjator tzw. rzezi niewiniątek z I wieku naszej ery.
Emisja: 24 grudnia o godz. 13.00 i 19.30 (+ powtórki).
Lekcja polskiego cz.1-4
Jeszcze dwa lata wstecz nie przypuszczał, że będzie nauczycielem języka polskiego, bo przecież prowadził przez całe dotychczasowe życie firmę rachunkową. Przekonał się jednak, że życie potrafi być zaskakujące i nieprzewidywalne. Dzisiaj Marek prowadzi naukę języka polskiego wśród uchodźców. Skąd u Marka taka wrażliwość na „obcych”, jak wyglądają lekcje i czego oprócz języka próbuje nauczyć – to wszystko w reportażu „Lekcja polskiego”.
cz.I 31 XII, cz.II 7, cz.III 14 a cz.IV 21 stycznia o godz. 13.00 i 19.30 (+ powtórki).
Autorzy: Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak
W pogoni za miłością
Renia przez całe życie zachłannie goniła za miłością. Najpierw pragnęła miłości ojca pochłoniętego alkoholem, potem liczyła na miłość męża – narkomana, a także kochanka, zaangażowanego w relacje z wieloma kobietami. Tęsknota za miłością doprowadziła ją do nałogów, z których wielokrotnie bezskutecznie próbowała wyjść. Była tak uzależniona, że zaraz po porodzie mąż przyniósł jej „działkę” ukrytą w kanapce, żeby tylko mogła „przyćpać”. W późniejszym okresie potrafiła przed snem wypić pół litra wódki. Dom w rozsypce, zaniedbane emocjonalnie dzieci, niemożność wyjścia z nałogu i wieczna tęsknota za miłością.
Dzisiaj Renata jest w pełni wolna od nałogów i współtworzy miejsce, które jest schronieniem dla bezdomnych, dla kobiet uciekających przed przemocą domową, dla osób wychodzących z uzależnień i bezdomności. Co sprawiło, że wyjście z uzależnień, które wydawało się niemożliwe, jednak nastąpiło? Czy Renata tęskni jeszcze za miłością?
Emisja: cz.I 28 stycznia a cz.II 4 lutego o godz. 13.00 i 19.30 (+ powtórki).
Autorzy: Henryk Dedo i Magdalena Balcerak
i inne…
Zostaw komentarz